[Oryginalnie opublikowane 08/11/2015]
To jest powtórzenie mojego postu z Facebooka sprzed prawie dwóch miesięcy, ale pomyślałam, że i tutaj powinno się to znaleźć. 🙂
Post jest efektem wielu fałszywych opinii o Turcji, z którym się spotkałam, a przyda się Wam zanim przyjedziecie mnie odwiedzić 🙂 Dajcie znać, jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, chętnie się z nimi zapoznam i do nich odniosę.
1. Turcja nie jest krajem islamskim.
Turcja jest oficjalnie od lat 20 XXw. krajem świeckim. Oznacza to, że owszem, dominującą religią jest islam, ale zgodnie z konstytucją nie może on znacząco wpływać na decyzje polityczne państwa.
2. W Turcji nie używa się arabskiego – ani języka, ani alfabetu.
W Turcji mówi się językiem tureckim, a używa alfabetu łacińskiego (takiego jak nasz; dodatkowo mają tylko cztery znaki diakrytyczne ı, ğ, ş i ç oraz znane z niemieckiego umlauty ö i ü).
3. Stolicą Turcji nie jest Stambuł.
Mimo że Stambuł (i to jest jedyna poprawna polska pisownia tego słowa) jest największym i najludniejszym miastem Turcji, nie jest on obecnie stolicą kraju. Jest nią leżąca bardziej na wschód Ankara.
4. W Turcji nie traktuje się z zasady źle kobiet.
Oczywiście, że są regiony na pd.-wschodzie, gdzie kobiety mają mniejsze prawa i są bardziej podporządkowane mężczyznom, ale ani w większych miastach (jak Stambuł) ani w miejscowościach turystycznych (gdzie również mieszka wiele Polek) nie widać znaczących różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Jeśli już to w traktowaniu Turków i nie-Turków wink emoticon
5. W Turcji nie zawsze są upały.
Teraz właśnie pada deszcz, a zimą czasem nawet pada śnieg! I ja, Słowianka z urodzenia, wychowana w mroźnym kraju północy, ciągle marznę!
[…] wrześniu 2015 pisałam o podstawowych faktach o Turcji (tutaj – opublikowane na PL blogu w marcu 2016). Teraz kolej na drugą część […]
PolubieniePolubienie