Kilka faktów o Turcji

flaga

[Oryginalnie opublikowane 08/11/2015]

To jest powtórzenie mojego postu z Facebooka sprzed prawie dwóch miesięcy, ale pomyślałam, że i tutaj powinno się to znaleźć. 🙂

Post jest efektem wielu fałszywych opinii o Turcji, z którym się spotkałam, a przyda się Wam zanim przyjedziecie mnie odwiedzić 🙂 Dajcie znać, jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, chętnie się z nimi zapoznam i do nich odniosę. 

1. Turcja nie jest krajem islamskim.

Turcja jest oficjalnie od lat 20 XXw. krajem świeckim. Oznacza to, że owszem, dominującą religią jest islam, ale zgodnie z konstytucją nie może on znacząco wpływać na decyzje polityczne państwa.

2. W Turcji nie używa się arabskiego – ani języka, ani alfabetu.

W Turcji mówi się językiem tureckim, a używa alfabetu łacińskiego (takiego jak nasz; dodatkowo mają tylko cztery znaki diakrytyczne ı, ğ, ş i ç oraz znane z niemieckiego umlauty ö i ü).

3. Stolicą Turcji nie jest Stambuł.

Mimo że Stambuł (i to jest jedyna poprawna polska pisownia tego słowa) jest największym i najludniejszym miastem Turcji, nie jest on obecnie stolicą kraju. Jest nią leżąca bardziej na wschód Ankara.

4. W Turcji nie traktuje się z zasady źle kobiet.

Oczywiście, że są regiony na pd.-wschodzie, gdzie kobiety mają mniejsze prawa i są bardziej podporządkowane mężczyznom, ale ani w większych miastach (jak Stambuł) ani w miejscowościach turystycznych (gdzie również mieszka wiele Polek) nie widać znaczących różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Jeśli już to w traktowaniu Turków i nie-Turków wink emoticon

5. W Turcji nie zawsze są upały.

Teraz właśnie pada deszcz, a zimą czasem nawet pada śnieg! I ja, Słowianka z urodzenia, wychowana w mroźnym kraju północy, ciągle marznę!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Kilka faktów o Turcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.